Esitys

Kati Raatikainen work-in-progress: Vammautettujen ekologioiden ruumiillistuminen

Esitysajat ja -paikat

  • — Vaasan taidehalli

Kesto

75 minuuttia

Liput

Avoin pääsy

Esittely

Kati Raatikainen työskentelee Vaasassa ja Pohjanmaa tanssii-festivaalilla elokuussa 2026 ensi-iltaan tulevan Sotku ja rakkaus teoksen koreografisen materiaalin parissa. Tuleva teos on ryhmäteos, jossa osa esiintyjistä käyttää liikkumisen apuna pyörätuolia.

Kati Raatikainen jakaa Pohjanmaa tanssii-festivaalilla Vaasan taidehallissa sen hetkisiä löydöksiä liikkeellisen demoesityksen ja keskustelun muodossa. Teoksessa hahmotellaan esiin ekologista ja sosiaalista vammauttamista rinnakkaisina todellisuuksina. Tilaisuudessa on tavattavissa myös työryhmän jäseniä etäyhteyden kautta, jotka kertovat työskentelyn lähtökohdista Raatikaisen kanssa. Demo ja keskustelu tapahtuvat lauantaina 21.3. klo 14.00 Vaasan taidehallilla yhteisessä tapahtumassa Meri Pajunpään kanssa. Pajunpään osuus ohjelmasta alkaa klo 15.30. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Sotku ja rakkaus – vammautettujen ekologioiden aika on teosprosessi, joka lähestyy ekologista kriisiä ja sosiaalista oikeudenmukaisuutta rinnakkaisina todellisuuksina. Ilmastokriisi ja neokapitalistiset käytännöt ovat jo vammauttaneet ekosysteemit, joita ei voi palauttaa entiseen tilaansa. Käsite vammautettu kuvaa tätä prosessia linkittyen vammaisten oikeudenmukaisuuden ja saavutettavuuden kysymyksiin. Hanke tuo yhteen ekologisen ja sosiaalisen vammautumisen ja avaa uusia tapoja ajatella hoivaa, turvallisuutta ja keskinäistä riippuvuutta. 

Koreografiassa tutkitaan kehollisesti hamuilun liikemallia. Hamuamme niin konkreettista ravintoa kuin yhtymistä maailmaan ja toisiin ihmisiin. Hamuaminen on yksi ruumiillisen maailmassaolomme perusta. Syöminen ja juominen, jotka seuraavat hamuamista, ovat primitiivinen ja ensisijainen maailman kiertoon liittymisen tapa, joka yhdistää kaikkia eläimiä. Ravinnon kautta olemme osa kiertokulkua, ja mikä on maailmassa, kulkee lävitsemme. Teoksen koreografia sisältää hamuamista, etsimistä, liittymistä, syömistä ja materiaalin kiertoa. Hamuamisen liikettä lähestytään kokonaisvaltaisena ruumiillisena kokemuksena ja intentiona, kehollisena haluna kohti tilaa ja sen asioita, toisia, maailmaa. Kysymme, miten ruumiillinen halu suuntautuu kohti maailmaa; nautinto, tyydytys ja toisaalta epätyydyttyneisyys asettuvat suhteeseen epämukavan ja uhkaavan tilanteen kanssa. Tämä ristiriita tuntuu määrittävän aikamme ihmisyyttä. 

Kati Raatikainen Helsingissä ja Kokkolassa toimiva koreografi, esitystaiteilija, liikkeen ja kehollisuuden opettaja ja äiti. Raatikaisen taiteellisen praktiikan keskiössä on intersektionaalinen lähestyminen ruumiiseen, kokemukseen, eläimyyteen, vammaisuuteen, ekologiaan, ruumiin politiikkaan ja osallisuuteen. Pyrkimyksenä on uudelleen ajatella ruumiillisen toimijuuden kautta, kuinka voisimme ihmisinä ja lajirajat ylittävänä yhteisönä olla yhdessä tasavertaisemmin ja kestävämmin.


Raatikaisen hänelle itselleen tärkeimpiä taiteellisia töitä ovat Ilmapiiri (Helsinki biennaali 2025), Poissaolo (Humina 2024), Principia (Kaaos Company 2022, 2024), Kvartetto (Tanssivat Timantit 2019), Acts of care (Circus Maximus 2017, 2019) ja Yhteis(ty)ö (Zodiak Uuden tanssin keskus 2016). Hän toiminut Kokkolan Talvitanssit festivaalin taiteellisen johtajiston jäsenenä (2011-2022), vastuuopettajana Kälviän kansanopiston tanssilinjalla ja Somaattisessa joogaohjaajakoulutuksessa. Raatikainen vastaa Kokkolassa toimivan kehitysvammaisten tanssijoiden Tanssivat Timantit ryhmän ammattimaisesta toiminnasta.

https://www.katiraatikainen.com/